• 6 Oy - 2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sabah, Öğle, İkindi, Akşam, Yatsı namazları sonrasında okunacak Sureler, Ayetler
#1
Sabah, Öğle, İkindi, Akşam, Yatsı namazları sonrasında okunacak Sureler, Ayetler Nelerdir


Ebû Ümamete’l-Bâhilî (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edildiğine göre Rasûlullah (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Her kim, her namazın peşinde Âyetü’l-Kürsî’yi okursa, onunla cennete girmek arasında ancak ölüm vardır (öldüğü gibi cennete girer).”[Nesâî, Sünen-i Kübra, 9928; Beyhakî, Şu‘abü’l-Îmân, 2385; Heysemî, Mecme‘u’z-Zevâid, 10/102; Taberânî, el-Kebîr,7532; el-Evsat, 8068; Ali el-Müttakî, Kenzü’l-Ummâl, 1/562, 569]

Enes (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edildiğine göre Rasûlullah (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Her kim, her farz namazın arkasından Âyetü’l-Kürsî’yi okursa, öteki namaza kadar (maddî ve manevî bütün belâlardan) korunur ve buna (Âyetü’l-Kürsî’yi her namazın arkasından okumaya) ancak peygamber, sıddîk veya şehîd devam eder.”[Beyhakî, Şu‘abü’l-Îmân, 2396; Suyûtî, Dürru’l-Mensur, 2/6; Münâvî, Feyzü’l-Kadir, 6/197; Ali el-Müttakî, Kenzü’l-Ummâl, 1/562, 569]


SABAH NAMAZI Sonrasında okunacak Ayet:
Peygamber Efendimiz (S.A.V) Haşr Suresinin son üç ayeti hakkında buyurmuşlardır ki:
“Her kim sabahladığında üç defa: “Eûzü billâhis semiy ‘ıl aliymi mineş şeytânir raciym.”der de Sure-i Haşr’in son üç ayetini (Huvallahullezi) okursa, yetmiş bin melek akşama kadar Allahu Teala’dan o kimsenin affını isterler. Akşam olmadan ölürse, şehit olarak ölür. Akşam okursa fazilet ve ecri yine aynıdır.
Başka bir rivayette: “Allahu Teala o kimsenin cennete girmesini vacip kılar.” “Cenab-ı Hakk, Haşr Suresinin sonunu okuyan kimsenin geçmiş ve gelecek günahlarını affeder.”ÖĞLE NAMAZI Sonrasında okunacak Ayet:
Öğle namazından sonra Fetih Suresi son üç ayeti “Lekad sadakallâhu” ayetleri ile başlayan aşr-ı şerifi okunmaktadır. Öğle namazından sonra okunan “Lekad sadakallahü…” ile başlayan aşır ise Fetih Sûresinin son üç âyetidir. Bununla birlikte Fetih Sûresini okumanın faziletini bildiren hadisler mevcuttur.  Hz. Ömer’in (r.a.) rivâyet ettiği bir hadiste meâlen Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmaktadır: “Bana bu gece öyle bir sûre nâzil oldu ki, o sûre bana, üzerine güneşin doğduğu bütün varlıklardan daha hayırlıdır.” buyurdu ve bundan sonra ‘İnnâ fetahnâ leke…’yi okudu.”   (Buhari – Tefsir 48/1, Megazî, 64; Mâlik, Muvatta’)


İKİNDİ NAMAZI Sonrasında okunacak Ayet:
Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:
“İkindi namazından sonra Nebe suresini (vird olarak) okursa, Allah’u Teala o kimsenin rızkını artırır (kazancına bereket ihsan eder), Ona dünya dağları ağırlığınca iyilikler yazılır. Kıyamet günü yüce Allah her bir kılını nurlu kılar. Dünyadan cenneteki makamını görmeden de çıkmaz.”   (Ebûl-Leys Semerkandî, Tefsirul-Kur’ân, 6/362)AKŞAM NAMAZI Sonrasında okunacak Ayet:
Peygamber Efendimiz (S.A.V) Haşr Suresinin son üç ayeti hakkında buyurmuşlardır ki:
“Her kim sabahladığında üç defa: “Eûzü billâhis semiy ‘ıl aliymi mineş şeytânir raciym.”der de Sure-i Haşr’in son üç ayetini (Huvallahullezi) okursa, yetmiş bin melek akşama kadar Allahu Teala’dan o kimsenin affını isterler. Akşam olmadan ölürse, şehit olarak ölür. Akşam okursa fazilet ve ecri yine aynıdır. Başka bir rivayette: “Allahu Teala o kimsenin cennete girmesini vacip kılar.” “Cenab-ı Hakk, Haşr Suresinin sonunu okuyan kimsenin geçmiş ve gelecek günahlarını affeder.”


YATSI NAMAZI Sonrasında okunacak Ayet:
Yatsı namazından sonra Bakara suresinin son iki ayetini okumakta çok büyük sevap vardır. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimizin hadislerinde övülmüş, her zaman ve özellikle yatmadan önce okunması tavsiye edilmiştir.
Hz. Ebû Mesud el-Bedri (Radiyallahu Anh)den rivayete göre Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz:
“Bakara sûresinin sonundaki iki ayet-i kerime’yi, kim geceleyin yatmadan önce okursa, ona mükâfat olarak yeter” buyurmuştur. (Buhari, Mağazi:9, No:3786, 4/1472)
Hanefî fıkıh âlimi ve tarihçi Bedreddin Ayni‘ye göre “Amenerrasulü” okumak ibadet ve zikir yerine geçer. O gece gelebilecek tüm felaketlerden ve şeytan şerrinden korur.

Yatsı Namazından sonra okunması oldukça sevaplı bir diğer sure ise Mülk Suresi’dir.
Mülk Suresi Hakkında Peygamber Efendimizden Rivayet edilen Hadisler
Câbir (ra)’den şöyle rivâyet edilmiştir: “Peygamber Efendimiz (sas) Secde ve Mülk sûrelerini okumadan uyumazdı.” (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’an, 9)
Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: “Resûlullah (sas) buyurdular ki: “Kur’ân-ı Kerim’de otuz âyetlik (şanı yüce) bir sûre vardır. Bu sûre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allah(c.c.)’ın onu affetmesini sağlar. Bu sûre Tebârekellezî bi-Yedihi’l-Mülk’tür.”
  Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kuran-ı Kerimde geçen dua ile ilgili ayetler ve anlamları, Türkçe meali nelerdir? danzel 1 3,239 07-11-2017, 01:52 PM
Son Mesaj: sonmohikan
  BAYRAM NAMAZLARI NASIL KILINIR escape 0 3,009 08-08-2013, 12:49 AM
Son Mesaj: escape

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi