• 4 Oy - 3.75 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Peygamberimizin boşandığı hanımı var mıdır Peygamberimiz eşini boşadı mı
#1
Peygamberimizin boşandığı hanımı var mıdır Peygamberimiz eşini boşadı mı

Peygamberimizin (asm) nikahlayıp zifafa girdiği eşlerinden boşadığı yoktur. 

Fakat Hz. Sevde annemiz ile boşanmak üzere iken hz. Sevde annemiz hatasını anlayıp Peygamber efendimizden özür dilemiştir. Peygamberimiz de onun bu ricasını kabul etti. Daha sonra bu evlilik hayatı pürüzsüz olarak devam etti.

Peygamberimiz. Hz. Sevde'yi sadece yaşlı olduğu için boşamak istemedi, zaten evlendiğinde yaşlıydı. Aile içinde bazı sıkıntılar oluşmuştu. Görüldüğü gibi, Hz. Sevde'nin hatasını kabul etmesi ve özür dilemesi üzerine Peygamberimiz onu boşamaktan vazgeçmişti. 

Ayrıca Sahih Hadislerde geçmese de bazı kaynaklarda Hz. Peygamber’e nikahlandıkları halde zifafa girmeden boşadığı iki kadından bahsedilir:
1. Bunlardan birisi Mekke Fethi öncesi kendine nikâhladığı kinde kabilesinden Müleyke’dir. Rasulullah, bu hanım kendisinden korunmak isteyince zifafa girmeden ondan ayrılmıştır. (Bk. Diyarbekri, Tarihu’l- Hamis, II, 117)

2. Esma bint-i Numan. Bunun babası hicretin dokuzuncu yılında Medine’ye gelip Müslüman olmuş ve kızını Hz. Peygambere nikâhlamıştır. Bu da kendisi ile zifafa girilmeksizin Hz. Peygamber tarafından boşanmıştı. (Geniş bilgi ve kaynaklar için bk. Sarıcık, Murat, Hz. Muhammed’in Çağrısı, Medine dönemi, Nesil yayınları, İstanbul 2009, s. 558- 559)
  Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Cuma Namazı Farz mıdır? Sünnet midir? Kılmak gerekli midir bilen 0 898 07-22-2018, 12:00 PM
Son Mesaj: bilen

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi