Sor Bilene Bilen Cevaplasın


Adsl Modem Ayar Terimleri Ve Anlamları
Değerlendir:
  • 52 Oy - 2.94 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 390
Mesaj: 679
Cinsiyet: Male
Kıdem: Apr 2013

Internet :: ATM VC
ATM Ayarları Servis sağlayıcınız(ISP) bağlanmak için yapılandırılır. ISPniz size VPI VCI değerlerini iletir. Bu cihazda ISP'niz size birden fazla sanal devre sağlıyor ise, 8 farklı VC'yi farklı bağlantı tipleri ve farklı enkapsülasyonlarla yapılandırabilirsiniz. Ayarların etkin olması için VC'yi aktiflemeniz gerekmektedir. PVC'lerin yönetiminde, ATM QoS ile her bir PVC hattının trafik önceliğini belirleyebilirsiniz.
Sanal Devre Ayarlamak istediğiniz VC'nin numarasını seçiniz.
VPI Sanal Yol Tanımlayıcı.
VCI Sanal Kanal Tanımlayıcı.
ATM QoS Bu sanal devre için Quality of Service tipini seçiniz. ATM QoS tipi CBR (Constant Bit Rate), VBR (Variable Bit Rate) and UBR (Unspecified Bit Rate) değerlerini içerir. QoS tipleri aşağıda belirtilen parametrelerce kontrol edilir. Bunlar arasında PCR, SCR ve MBS mevcuttur.
PCR Peak Cell Rate.
SCR Sustained Cell Rate.
MBS Maximum Burst Size.

Internet :: Enkapsülasyon
Dinamik IP Eğer ISPniz size IP adresini otomatik veriyorsa, bu opsiyonu seçiniz. Bu opsiyon genellikle Kablo Servisleri için kullanılmaktadır. Dinamik IP bilgilerinizi ISPnin size ilettiği bilgiler doğrultusunda giriniz.
Statik IP Statik IP bilgisini girmek için bu opsiyonu seçiniz. Servis sağlayıcınız (ISP) tarafından size iletilmiş olan Bağlantı Tipi, IP adresi, Alt Ağ Maskesi ve Ağ Geçidi Adresleri ni girmeniz gerekecektir. Her IP adres satırına girdiğiniz bilgi doğru IP formunda (nokta işaretleriyle ayrılmış 4 IP Okteti x.x.x.x) olmalıdır. Bu formda olmayan IP adreslerini cihaz kabul etmeyecektir.
PPPoA/PPPoE ISPniz PPPoE bağlantı tipini öneriyorsa bu opsiyonu seçiniz. Bu opsiyon genellikle DSL servisi için kullanılır.PPPoE bağlantınızın IP adresini otomatik alması için Dinamik PPPoE opsiyonunu seçiniz. PPPoE bağlantınıza ait IP adres bilgilerini siz girecekseniz, Statik PPPoE opsiyonunu seçiniz. İlgili bilgiyi uygun alanlara giriniz.
Köprü ModuModeminiz ISP ve LAN yerel ağınız arasında bir köprü görevi yapacak şekilde yapılandırılabilir.Köprüleme yapan cihazlar iki veya daha fazla ağı aynı fiziksel LAN yerel ağının 2 farklı segmentiymiş gibi haberleştirebilmek için kullanılır. Lütfen bağlantı tipinizi seçiniz.

Internet :: PPPoE/PPPoA
ISPniz PPPoE bağlantı tipini öneriyorsa bu opsiyonu seçiniz. Bu opsiyon genellikle DSL servisi için kullanılır.PPPoE bağlantınızın IP adresini otomatik alması için Dinamik PPPoE opsiyonunu seçiniz. PPPoE bağlantınıza ait IP adres bilgilerini siz girecekseniz, Statik PPPoE opsiyonunu seçiniz. İlgili bilgiyi uygun alanlara giriniz.
Kullanıcı Adı PPPoE/PPPoA bağlantınız için ISP kulanıcı adınızı giriniz.
Şifre PPPoE/PPPoA bağlantınız için ISP kullanıcı adınıza ait şifreyi giriniz.
Enkapsülasyon PPPoE/PPPoA bağlantılarının herhangi biri için Multiplexing(çoklama) tipini LLC veya VC Mux olarak belirtiniz.
Bağlantı Ayarları PPPoE/PPPoA bağlantı tipinde, Daima Açık veya İsteğe-Bağlı Bağlantı opsiyonlarını seçebilirsiniz. İsteğe-Bağlı Bağlantı trafiğe bağlıdır. Eğer cihaz üzerinde belirli bir süre trafik yoksa yani cihaz atıl kalırsa (veya atıl), bağlantı otomatik olarak kesilecektir. Trafik tekrar başladığında, alım veya iletim yapılmaya çalışıldığında bağlantı otomatik olarak yeniden ayağa kalkacak ve açılacaktır. Statik/Dinamik IP Adresi PPPoE/PPPoA bağlantısı için, bu ADSL Routerın Public IP adresini belirtmeniz gerekir. IP adresi DHCP'den dinamik olarak alınan bir adres veya ISP'niz tarafından size verilen Statik bir IP adresi olabilir. Statik IP için, IP adresi, Alt Ağ maskesi ve Ağ Geçidi IP adresi bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

Internet :: NAT
NAT Seçili Sanal devre (VC) için NAT( Ağa Adresi Çeviricisi)'ı aktiflemek ya da devre dışı bırakmak için bu opsiyonları kullanınız. NAT fonksiyonu her VC için ayrı ayrı aktiflenebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Internet :: Varsayılan Rota
Varsayılan Rota Eğer bu fonksiyon etkinleştirilirse, bu cihazdan internete çıkış için mevcut PVC varsayılan ağ geçidi olacaktır.

Internet :: Dinamik Rota
RIP (Routing Information Protocol) Bu opsiyonu RIP versiyonunu seçmek için kullanınız RIP-1, RIP-2M veya RIP-2B. RIP-2M ve RIP-2B RIP-2 formatında veri gönderir; farkları RIP-2M Multicast kullanırken RIP-2B'nin Broadcast formatını kullanmasıdır.
RIP Yönü RIP Yönünü belirlemek için bu opsiyonu seçiniz. Hiçbiri RIP fonksiyonunu devre dışı bırakmak için kullanılır. Her ikisi ADSL Router Periyodik olarak rota bilgilerini hem gönderip hem de alacak ve yeni rota bilgilerini mevcut rota tablosuna ekleyecektir. Sadece İÇERİ ADSL router RIP paketlerini sadece kabul edecek, kendisi göndermeyecektir. Yanlızca DIŞARI ADSL router sadece RIP paketlerini yollayacak ama kabul etmeyecektir.

Internet :: Multicast
IGMP (Internet Group Multicast Protocol) Multicast yayın yapan bir gruba üye olabilmek için kullanılan oturum katmanında çalışan bir protokoldür. ADSL ATU-R hem IGMP versiyon 1 (IGMP-v1) hem de versiyon 2'yi IGMP-v2 desteklemektedir. Devre dışı bırakmak için Devre Dışı opsiyonunu seçiniz.

Internet :: MAC Spoofing
MAC Spoofing CPE üzerinden geçen cihazların MAC Adreslerini değiştirme çabasını görüntüleme aksiyonudur. MAC adresi değişimi sunucular veya routerların üzerinde tanımlı gerçek MAC adresleri bazında yapılan Erişim kısıtlamaları gibi uygulamalara takılmamak üzere bilgisayarı saklamak veya başka bir cihazmış gibi bu kuralları ezmek üzere yapılır. MAC spoofing bu tarz bir değişim yapılıp yapılmadığını incelemektedir.
LAN Ayarları
Bu ayarlar cihazınızın LAN Arayüzüne ait IP ayarlarıdır. Bu ayarlara Private(Özel) Adres ayarlarınız da denebilir. İstediğiniz şekilde LAN IP adresinde değişiklik yapabilirsiniz. LAN IP Adresi iç networkünüze özeldir ve internet üzerinden görüntülenmez.

LAN :: Dinamik Rota
Lütfen Internet:Big Grininamik Rota kısmına bakınız. Tek fark rotanın geçerli olacağı arayüzdür.

LAN :: Multicast
Lütfen Internet::Multicast kısmına bakınız. Tek fark Multicastin geçerli olacağı arayüzdür.

LAN :: DHCP Sunucusu
DHCP'nin açılımı Dynamic Host Control Protocol'dür. DHCP Sunucusu bir cihaz açılırken ağa bağlanmak üzere bir IP adresi talebinde bulununca bu cihaza IP adresi ataması yapar. Sunucudan IP alması istenen cihaz IP adresini otomatik al şeklinde tanımlı bir DHCP istemcisi olmalıdır. Fabrika ayarlarında, DHCP Sunucusu etkindir.DHCP adres havuzu istemcilere ağ üzerinden dağıtılacak IP adres aralığını ifade eder.
Başlangıç IP Adresi Ip ataması sırasında kullanılacak ilk IP Adresidir.
IP Havuz Boyutu DHCP sunucu tarafından dağıtılacak maximum Ip adres sayısını ifade eder.
Kiralama Süresi Dağıtılmış olan bir IP adresinin verilmiş olduğu cihazdaki geçerlilik süresidir.
Fiziksel Portlar DHCP fonksiyonu devredeyken, sadece belirli portlardan IP dağıtılabilmesi için diğer portları mevcut listeden kaldırabilirsiniz.

LAN :: DHCP Relay
DHCP Relay olarak çalışan bir cihaz DHCP paketlerini IP adresi talep eden ağ adaptörleriyle IP adresi sunan DHCP sunucu arasında iletmektedir. Cihazın her bir arayüzü DHCP Relay olarak ayarlanabilir. Eğer devreye alınırsa, Yerel ağdaki bilgisayarların IP adresi talepleri, WAN tarafındaki DHCP sunucusuna iletilecektir. Bu fonksiyonun düzgün çalışmasını sağlamak için, cihazı yanlızca router modda kullanınız, LAN arayüzündeki DHCP sunucu özelliğini kapatınız ve rota tablosunda ilgili rota girişinin olduğundan emin olunuz.
Relay için DHCP Sunucu IP'si Bu şekilde DHCP sunucu IP Adresi WAN tarafında çalışıyor olacaktır.

LAN :: DNS Sunucusu
DNS Konfigurasyonu kullanıcıya DNS ayarlarını yapması için veya
DNS Relay seçimi imkan sunar, eğer kullanıcı bu özelliği devre dışı bırakmak isterse, birinci ve ikinci DNS sunucu IP'lerine 0.0.0.0 yazması yeterli olacaktır. DNS relay kullanılırsa, kullanıcılar bilgisayarlarında DNS Sunucu Ip'sini 192.168.1.1 olarak ayarlayabilirler. Aksi takdirde cihaz DNS Relay yokmuşçasına çalışacaktır.

Kablosuz LAN Ayarları
SSID SSID ADSL Router ınızdan yayınlamış olduğunuz kablosuz ağın özel ismidir. ADSL Router ile ilişkilendirilecek kablosuz istemciler bu ağ adı ile cihaza ve dolayısıyla ağa bağlanırlar.
SSID Yayınlama Hayır seçildiğine ADSL Router kablosuz ağ adını saklar ve kablosuz ağın pasif tarama ile istemci tarafından görüntülenmesi engellenir. SSID 'nizi görünür yapmak için Evet i seçin.Böylece her bilgisayar pasif tarama ile SSID 'nizi görebilecektir.
Kanal ID IEEE 802.11b/g kablosuz cihazlar tarafından kullanılan radyo frekansların her bir aralığına bir kanal denir.

Kablosuz LAN :: WEP
WEP (Wired Equivalent Privacy) algoritması Kablosuz ağ üzerinden datayı iletmeden şifreleme yapmaktadır. Devre Dışı seçildiğinde cihazlar kablosuz erişim noktası ile tüm haberleşmeyi herhangi bir veri şifreleme olmadan yapacaklardır. 64-bit WEP veya 128-bit WEP seçerek kablosuz haberleşmenizi şifreli hale getirebilirsiniz.
Key#1~Key#4 WEP anahtarları data şifrelemede kullanılır. Hem ADSL Router hem de kablosuz istemci aynı WEP şifresini kullanmalıdır. 64-bit WEPseçtiğinizde, 1-4 her anahtar için 0x ile başlayan 10 basamaklı hexadecimal karakterlerden oluşan (0-9; A-F) bir şifre giriniz.128-bit WEP seçerseniz, 1-4 her anahtar için 0x ile başlayan 26 basamaklı hexadecimal karakterlerden oluşan (0-9; A-F) bir şifre giriniz. Her iki tarafta da ( hem kablosuz erişim noktasında hem de kablosuz istemci tarafında) şifre tamamen aynı girilmelidir Tüm WEP anahtarları için; anahtar 1'e atamış olduğunuz şifre hem ADSL routerınızda hem de kablosuz istemciler tarafında aynı girilmelidir. Benzer şekilde anahtar 2'ye atanan şifre her iki tarafta da aynı girilmelidir. Benzer şekilde anahtar 3 ve 4' atanan şifreler için de aynı kural geçerlidir.

Kablosuz LAN :: WPA-PSK
Wi-Fi Korumalı Erişim, Ön Paylaşımlı Anahtar. Data paketlerini kablosuz ağ üzerinden iletime başlamadan şifreler.
Ön Paylaşımlı Anahtar Ön Paylaşımlı anahtar veriyi şifrelemede kullanılır. Veri iletimi için hem ADSL Router hem de kablosuz istemciler tarafında aynı WPA-PSK anahtarı kullanılması gerekmektedir.

Kablosuz LAN :: Gelişmiş Ayarlar
İşaret Aralığı şaret Aralığı işaretin frekans aralığını belirtir. 20 ile 1000 arası bir değer giriniz. İşaret router tarafından broadcast yayınlanan kablosuz ağ senkronizasyonunu sağlayan bir paket olarak tanımlanabilir.
RTS Eşik Değeri RTS/CTS handshake işlemini aktifleştirmek için RTS (Request To Send) Eşik değeri (byte sayısı). Data with its frame size larger than this value will perform the RTS/CTS handshake işlemini gerçekleştirmek için verinin paket boyutu bu değerden yüksek olmalıdır.Bu değeri maksimum MSDU (MAC Service Data Unit) boyutundan büyük olarak atamak RTS/CTS handshake işlemini devre dışı bırakacaktır. Bu değeri 0 girmek RTS/CTS handshake işlemini aktiflemektir. 0 ile 2432 arası bir değer giriniz.
Fragment Eşik Değeri Yönlendirilen Mesajlar için fragmantasyon sınırı eşik değeri(byte sayısı). Gönderilebilecek maksimum data fragment boyutunu gösterir. 256 ile 2432 arası bir değer girişi yapınız.
DTIM 1 ile 255 arasında giriş yapabileceğiniz bu değer, Trafik iletim mesajı aralığını(DTIM) ifade eder.
802.11b/g

Kablosuz LAN :: MAC Filtresi
Girişi yapılmış olan ADSL Routerınızla ilişkili , routera bağlanmaya çalışan kablosuz istasyonların MAC Adreslerini listeleyip, bu adreslere erişim izni veya yasağı tanımlayabilirsiniz.
Durum Seçmeli listeden ilgili hareket tipini belirleyerek MAC Adres filtrelemesini aktifleyebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.
İşlem İletişimi Yasakla opsiyonunu routera erişimi yasaklamak için kullanınız, buradaki listede yer alan MAC adresleri yasaklılar listesinde olacak ve burada yer almayan MAC adresleri ise routera erişebilecektir. İletişime İzin Ver opsiyonunu routera erişime izin vermek için kullanınız. Buradaki listede yer alan MAC adresleri izinliler listesinde olacak v burada yer almayan MAC Adresleri de routera erişemeyecektir.

Cevapla
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Linksys WAG54G ADSL Modem Kurulumu kullanıcı adı şifresi ip adresi bilen 0 817 07-22-2018, 12:10 PM
Son Mesaj: bilen
  Modem kurulumunda WPA-PSK çalışır olamaz WPS 2.0 hatası çakır 1 2,168 02-19-2018, 09:02 AM
Son Mesaj: escape
  Air Ties Modem kurulumu Lütfen sayfa yüklenirken bekleyin hatası ÇÖZÜLDÜ muhasebeci 1 3,682 11-08-2016, 10:26 PM
Son Mesaj: thepatriot
  Inca IM-333NX 300Mbps Adsl modem kurulumu, wireless şifresi değiştirme, Kullanıcı adı sonmohikan 0 6,373 10-16-2016, 10:14 PM
Son Mesaj: sonmohikan
  Netmaster CBW-383ZN Docsis 3.0 300Mbps 4Port Modem Kurulumu wireless Şifresi değiştme escape 0 3,982 10-08-2016, 12:33 AM
Son Mesaj: escape
  Adsl Modem bütün ışıkları kendi kendine aynı anda yanıp yanıp sönüyor ÇÖZÜLDÜ dolap beygiri 1 4,830 10-24-2015, 12:31 AM
Son Mesaj: decide
  Superonline airties modem Kurulumu, şifresi, Wireless şifresi Değiştirme, Kurulum thepatriot 0 5,192 10-22-2015, 11:49 AM
Son Mesaj: thepatriot
  Vodafone HG658c Modem kurulumu, kullanıcı ismi şifre, kablosuz şifre değiştirme nasıl jokey 1 10,221 08-11-2015, 12:12 AM
Son Mesaj: escape
  Tilgin HG1332 Modem kurulumu, kullanıcı ismi şifre, kablosuz şifre değiştirme nasıl jokey 1 18,870 08-11-2015, 12:10 AM
Son Mesaj: escape
  Ttnet ZTE ZXHN-H108N adsl Modem Kurulumu, Kablosuz ayarları, Şifre değiştirme resimli escape 0 103,129 02-07-2015, 01:48 AM
Son Mesaj: escape

Hızlı Menü:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.