Windows dosyaları açılırken çözünürlüğün değişmesi, düşmesi hatası

Merhaba Sorbilene ailesi; geçen gün yine bir hata ile karşılaştım. karşıma gelen bu hatada masaüstünde veya farklı klasörlerde bulunan word dosyalarından hangisini açsam çözünürlük kendiliğinden düşüyordu. Yaptığım incelemelerde programsal bir sorun gözükmemekte iken bu hataya neyin sebep olduğunu araştırdım. karşıma ilginç birşey çıktı.

Programın ana kurulum dosyasında bulunan exe dosyasına sağ tuş özellikler yaptığımda uyumluluk sekmesinde düşük çözünürlükte çalışması uyarısının işaretli olduğunu gördüm. bu işaretli olan yeri değiştirdiğimde tekrar dosyamın olduğu klasöre geldim. dosyamı çalıştırdığımda sorunumun çözüldüğünü gördüm.

yapmanı gereken dosyanızın bulunduğu klasör değilde dosyanızın açılmasını sağlayan programın kurulu olduğu klasöre gelip hangi program ise exe dosyasını bulup onun üzerinde sağ tuşa basıp uyumluluk sekmesinden aşağıda resimde de görmüş olduğunuz ayarı yapmaktır. örneğin hata aldığınız dosya bir word dosyası ile microsoft word programının kurulu olduğu c/programfiles klasöründe word programını bulup ona sağ tuş ayarlarını yapmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir